{{ctrl.notification}}
مهم‌ترین سوالات ویزا و سفر به خارج در شیوع ویروس کرونا COVID 19

شیوع ویروس کرونا یا همان COVID-19 به صورت همزمان در سراسر دنیا سبب شد تا کشورهای مختلف، قوانین سختگیرانه‌ای را برای کاهش سرعت شیوع این بیماری وضع کنند؛ قرنطینه و قوانین مسافرتی نیز در راس این اقدامات پیشگیرانه قرار دارند. از آنجایی که کشور ما به لحاظ زمانی کمی پیش از سایر کشورها درگیر بیماری کورونا شد، 

شیوع ویروس کرونا یا همان COVID-19 به صورت همزمان در سراسر دنیا سبب شد تا کشورهای مختلف، قوانین سختگیرانه‌ای را برای کاهش سرعت شیوع این بیماری وضع کنند؛ قرنطینه و قوانین مسافرتی نیز در راس این اقدامات پیشگیرانه قرار دارند. از آنجایی که کشور ما به لحاظ زمانی کمی پیش از سایر کشورها درگیر بیماری کورونا شد، بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اروپایی حوزه شینگن، دفاتر ارائه دهنده خدمات ویزای خود در ایران را موقتا بسته و تا اطلاع ثانوی از ارائه خدمات مربوط به اخذ ویزای شینگن خودداری کرده‌اند. این مشکل نه تنها برای ویزای شینگن، که برای اخذ ویزای کانادا، ویزای انگلیس، ویزای آمریکا و … نیز به وجود آمده و باعث بروز مشکلات و نگرانی‌هایی نزد بسیاری از هموطنانی که قصد سفر به این کشورها را داشته‌اند گردیده است. این موضوع ما را برآن داشت تا به دنبال پاسخی برای پرسش‌ها و نگرانی‌های شما عزیزان باشیم.

 

OVID-19: سوالات مرتبط با وضعیت درخواست اخذ ویزا و سفر

۱. آیا کشوری که قصد سفر به آن را دارید، درخواست ویزای شما را در شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا خواهد پذیرفت؟

در راستای اقدامات پیشگیرانه شیوع ویروس کرونا، بسیاری از کشورها اگرچه با تاخیر موضع خود را در این زمینه مشخص کرده‌اند.

  • برخی کشورها مراکز ارائه دهنده ویزای خود را به صورت کامل تعطیل کرده و تا اطلاع ثانوی هیچ درخواست جدیدی را نخواهند پذیرفت.

  • برخی کشورها همچنان به صورت محدود در حال ارائه خدمات ویزا به متقاضیان خود هستند. دفاتر خدمات کنسولی این کشورها در برخی روزها و ساعات خاص آماده ارائه خدمات به مسافرین است.

برای اطلاع از پذیرش درخواست ویزا می‌توانید به سایت سفارت و یا شرکت ارائه دهنده خدمات کنسولی آن کشور مراجعه بفرمایید. از آنجایی که شرکت VFS global ارائه دهنده خدمات کنسولی بسیاری از کشورها می‌باشد، برای آگاهی از باز بودن دفاتر این شرکت در شرایط کنونی شیوع ویوروس کرونا، می‌توانید به آدرس www.vfsglobal.com مراجعه نمایید. 

۲. ویزای خود را دریافت کرده‌اید، اما کشوری که قصد سفر به آن را دارید، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا محدودیت سفر وضع کرده است. آیا باز هم قادر به سفر به این کشور هستید؟

برخی از کشورها تنها به شهروندان خود و یا دارندگان اقامت دائم آن کشور اجازه ورود داده و به مسافرانی که سفرشان غیر ضرور است، صرف نظر از اینکه ویزای معتبر داشته باشند یا خیر، اجازه ورود نخواهد داد. پس بهتر است قبل از تهیه بلیط و سفر به کشور مورد نظر، از طریق وبسایت سفارت مورد نظر، محدودیت‌های مسافرتی مقصد خود را در شرایط کنونی شیوع ویروس کرونا بررسی نمایید.

۳. سفر به مقصدی که برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، قوانین منع مسافرت در نظر گرفته است، چه پیامدی دارد؟

در صورت عدم توجه به هشدارهای اعلام شده برای مقابله بارویروس کورونا و سفر به کشور مورد نظر، با توجه به قوانین کشور مقصد باید حداقل ۱۴ روز را با هزینه شخصی در قرنطینه اجباری بوده و حتی در مواردی مجبور به پرداخت جریمه‌های سنگین شوید.

۴. محدودیت سفر به یک کشور به معنی ریجکت درخواست‌های جدید ویزا خواهد بود؟

خیر، شیوع ویروس کرونا و اجرای قوانین سختگیرانه مسافرتی در برخی کشورها، به هیچ عنوان به معنی ریجکت ویزا و یا ریفیوز شدن درخواست‌های جدید نیست و تنها بررسی پرونده‌های جدید برای مدتی نامشخص به تعویق خواهد افتاد. پس اگر بررسی پرونده درخواست ویزا شما خیلی طول کشیده نگران ریجکتی ویزا نباشید.

۵. تعلیق در بررسی پرونده‌های درخواست ویزا در شرایط کنونی شیوع کرونا، به معنی عدم پذیرش همه درخواست‌های جدید است؟

ضرورتا خیر، ممکن است سفارت بررسی پرونده‌های مربوط به یکی از انواع ویزا را تعلیق کرده باشد. در این صورت شما مشکلی برای ارائه درخواست سایر انواع ویزا نخواهید داشت. به طور مثال در حال حاضر شما قادر به ارائه درخواست ویزای کوتاه مدت برای یکی از کشورهای شینگن نخواهید بود، اما می‌توانید درخواست ویزای بلند مدت و یا ویزای تحصیلی یا کاری خود را به سفارت ارائه دهید.

۶. امکان لغو درخواست ویزا به علت شیوع ویروس کرونا و بازپسگیری پاسپورت وجود دارد؟

بعضی از مراکز درخواست ویزا از جمله تعدادی از دفاتر شرکت وی اف اس گلوبال برای برگرداندن پاسپورت متقاضیان ویزا، همچنان باز هستند. البته این به معنی امکان کنسل کردن درخواست ویزا نیست. قوانین کشورها با هم متفاوت است.

برخی سفارت‌ها امکان کنسل کردن درخواست‌های ویزایی که بعد از شیوع ویروس کرونا ارسال شده را فراهم کرده‌اند و برخی دیگر پرونده درخواست را ابطال نکرده و تنها پاسپورت را تا پایان قرنطینه به متقاضیان باز می‌گردانند.

بسیاری از سفارت‌ها برای تشویق مراجعین خود به ماندن در خانه امکان ارسال پستی پاسپورت به آدرس متقاضی را فراهم کرده‌اند.

۷. امکان کنسل کردن و یا تغییر زمان وقت سفارت به دلیل شیوع ویروس کرونا وجود دارد؟

این امکان برای اغلب سفارت‌ها وجود دارد و برای این کار، کافیست به سایت ارائه دهنده وقت سفارت مورد نظر بروید. به طور مثال در مورد کشورهایی که کارگزار رسمی سفارت آن‌ها شرکت وی اف اس گلوبال است کافی است به سایت این شرکت مراجعه و با انتخاب کشور ایران و کشوری که قصد گرفتن وقت سفارت آن را دارید وقت سفارت خود را کنسل و یا جابجا کنید.

۸. امکان تمدید ویزایی که به تازگی و بعد از شیوع ویروس کرونا اعطا گردیده، وجود دارد؟

برای آگاهی از این امکان، ابتدا از طریق سایت سفارت یا سایت کارگزاری ویزا و یا از طریق صفحه مربوط به ویزای کشور موردنظر در سایت ویزالند از زمان دقیق بازگشایی مجدد کنسولگری مطلع شوید. در حال حاضر امکان تمدید اعتبار ویزای اکثر کشورها وجود ندارد، اما شما می‌توانید بلافاصله برای درخواست مجدد ویزا اقدام نمایید.

۹. امکان استرداد هزینه ویزا، در صورت عدم امکان سفر به مقصد در شرایط شیوع ویروس کرونا وجود دارد؟

قوانین استرداد وجه برای سفارتخانه‌های مختلف متفاوت است. اصولا وقتی ویزا شما صادر شده باشد دیگر وجه پرداختی مستردد نمی‌شود. اما شرایط شیوع ویروس کرونا شرایط متفاوتی است.

در برخی سفارتخانه‌ها این امکان وجود دارد که اگر درخواست ویزای شما هنوز تایید نشده و همچنان در حال بررسی باشد، بتوانید درخواست خود را کنسل و وجه پرداختی را پس بگیرید. اما درنظر داشته باشید که قوانین استرداد وجه سفارتخانه‌ها متفاوت است و کارگزاری‌هایی مثل VFS Global یا ویزامتریک، هزینه سرویس خود را مستردد نمی‌نمایند.

۱۰. زمان بازگشایی مجدد دفاتر VAC یا کنسولگری‌های بسته شده چه تاریخی است؟

به علت نامشخص بودن وضعیت گسترش ویروس کرونا، هنوز تاریخ قطعی بازگشایی مجدد دفاتر ارائه دهنده خدمات ویزا مشخص نیست.

date_range سه شنبه 16 اردیبهشت 1399 remove_red_eye 977 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09192925817
05138538413
پرواز خارجی
09192925817
05138538415
اتوبوس
09192925817
05138538415
هتل داخلی
09192925817
05138538415
هتل خارجی
09192925817
05138538415
تور داخلی
09192925817
05138538415
تور خارجی
09192925817
05138538415
بیمه مسافرتی
09192925817
05138538415
ویزا
09192925817
05138538415
ثبت نظر
chat 0